Top
Nurt konstruktywny – TUU
fade
705
single,single-post,postid-705,single-format-standard,eltd-core-1.0,flow-ver-1.3.1,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-4.12,vc_responsive
DSC_8755o

Nurt konstruktywny

Scena muzyki elektronicznej w Poznaniu kiedyś tętniła życiem: Eskulap, 8 Bitów, Wosk. Do niedawna funkcjonowała też Stara Rzeźnia. Dziś mamy do dyspozycji pojedyncze kluby, rezydentury DJ-ów są nieliczne, a wizyty światowych gwiazd można policzyć na palcach jednej ręki. Nie ma się jednak co załamywać. Wszystko wskazuje na to, że nowa Tama narobi sporo hałasu na poznańskiej scenie muzycznej.

 

Działajmy!
Brak porządnych miejsc do grania spowodował, że ludzie związani z muzyką elektroniczną, dotychczas prężnie działający, zaczęli trochę opadać z sił. Nie zniechęciło to jednak Joanny Tomczak, która wraz z grupą przyjaciół postanowiła wypełnić tę sceniczną lukę. Im więcej klubowych drzwi się zamykało, tym bardziej Asia czuła, że potrzebuje otworzyć własne miejsce.

 
Lato, długie, ciepłe wieczory, wakacje – to może nad rzeką? Lokalizacja wydawała się wymarzona i nikomu nieprzeszkadzająca – naprzeciwko stacji Poznań-Garbary, przy elektrociepłowni. Niestety, muzyczna wieść niosła się za daleko.

 
Przeprowadzka
Kolejny azyl muzyczna ekipa uzyskała od AWF-u, przy Drodze Dębińskiej, ale nierozpieszczające polskie lato sprawiło, że zaczęli szukać stałej siedziby. Tak trafili do budynku Izby Rzemieślniczej, vis-à-vis Teatru Muzycznego, w okolicy Starego Browaru.

 
Jeśli nie mieliście okazji odwiedzić tego miejsca, przygotujcie się na spore zaskoczenie. Imponujące schody, mosiężne żyrandole, ściany wyłożone marmurem… a to wszystko tylko przedsmak wspaniałej sali, o powierzchni 1100 metrów. Warto dodać, że to jedna z niewielu sal koncertowych na świecie z idealnie nadającym się do tańca, dębowym parkietem.

 
Na swoim
„Nowa siedziba Tamy powstała w 1929 roku i była pierwszą wybudowana w Poznaniu salą widowiskowo-koncertową. Wiele elementów potrzebnych dla tego typu miejsc było już więc gotowych. Pracowaliśmy mocno nad akustyką, wygłuszeniem, zamontowaliśmy tzw. pułapki basowe i panele akustyczne. Brakowało takiej sali w centrum Poznania. Chcemy, żeby była ona otwarta na różnego rodzaju wydarzenia. Od piątku do niedzieli będą się odbywały imprezy z DJ-ami rezydentami. Zaprosiliśmy do współpracy kultowych poznańskich DJ-ów, m.in. kolektyw WOSK Sound System, Feelaza, Garego Holdmana, Sina. Dajemy też możliwość grania młodym DJ-om, takim jak Keytov, Pockerfield, Okami czy Sim.On. Kolejną mocną stroną tego projektu jest aspekt wizualny. Na stałe podjęliśmy współpracę z kolektywami, takimi jak Luminarion i .wju”.

 
Koncerty są już zaplanowane niemal na cały rok. W każdy weekend pojawi się jakieś znane nazwisko polskiej i światowej sceny elektronicznej. Ale muzyka to nie wszystko. W Tamie będą się odbywały również spektakle teatralne, pokazy mody, maraton tanga czy kiermasz bożonarodzeniowy. Ta otwarta scena nie ma jednej definicji.

 
„Na pewno wykorzystamy bliskość Berlina, liczymy też, że na nasze koncerty i imprezy będą ponownie przyjeżdżać ludzie z innych miast. Mamy nadzieję, że dzięki Tamie, Poznań trochę odżyje. Od początku zresztą czuwa nad tym projektem jakiś dobry duch. Kiedy pierwszy raz weszłam do tego budynku, poczułam, że to jest to. Wszystko idealnie pasowało.”

 

___

Tama
ul. Niezłomnych 2, Poznań
fb.com/TamaKlub

znajdź całość TUU