Top
Temat: Cegła – TUU
fade
436
single,single-post,postid-436,single-format-standard,eltd-core-1.0,flow-ver-1.3.1,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-4.12,vc_responsive
df2_1446

Temat: Cegła

Z architektami o architekturze można rozmawiać na wiele sposobów. My daliśmy im po prostu cegłę i pole do popisu.

 

MARIUSZ I BORYS WRZESZCZ

Zajmujemy się architekturą. Czym jest? Komu służy? „Architektura jest dla ludzi”. Co to znaczy?

O architekturze nie można pisać w żadnym kontekście materialnym. Architekturę określają inne cechy, które odnajdujemy w strefie niematerialnej. Piękno, spokój, dobro. Można się w niej zakochać, może dać nam szczęście. Dobra architektura to taka, do której chce się wracać. Tęsknimy za nią. Szukamy jej. Wszystko co było wartościowe, w architekturze nie przemija, pozostaje. Jest naszą historią. Historią ludzi, którzy ciągle coś zmieniają, ulepszają, do czegoś dążą.

Budowanie wartości w oparciu o rzeczy jest odtwórcze. Twórcze jest budowanie wartości w oparciu o rzeczy nienazwane. Znaczące nieskończenie. Nie ma algorytmu na to, co nas otacza. Co nas spotka. Motorem, siłą napędową architektury jest brak schematu, ciągła zmiana interpretacji, inne rozumienie.

Pytanie jak żyć? Jak pracować? Jaką robić architekturę?

Odpowiedź jest prosta: dla konkretnego człowieka, w konkretnym miejscu, z rozważeniem wszystkich dostępnych środków i materiałów. Jeżeli architektura ma być dobra, całość musi być uczciwa. Pytanie stawia człowiek. Tych pytań i zależności jest mnóstwo. Im architekt ma większą wrażliwość, tym większe prawdopodobieństwo, że odpowiedź na pytanie będzie bliższa człowiekowi. Jego potrzebie bycia w przestrzeni materialnej, która go otacza, którą aprobuje, która go chroni.

Ten ciągły proces stawiania pytań i szukania na nie odpowiedzi to istota zawodu architekta. Tym zajmujemy się od wielu lat i to nie ma końca.

To, co robimy, jest tu i teraz. Ale mamy nadzieję, że ktoś, gdzieś, kiedyś, może z kimś w otoczeniu tego, co zaprojektowaliśmy pomyśli inaczej. Zrobi coś od siebie. Ciągle czekamy na tych klientów, którzy zabiorą nas w nowe rejony tej pięknej opowieści, jaką jest nasze życie, bycie.

W tym wszystkim zapomnieliśmy o cegle. Jej podstawowy wymiar to 65 x 120 x 250. Najczęściej jest czerwona. Pachnie. Możną ją kupić w każdym sklepie budowlanym. Albo ukraść sąsiadowi „z płota”.

znajdź całość TUU