Top
Why Smak – TUU
fade
453
single,single-post,postid-453,single-format-standard,eltd-core-1.0,flow-ver-1.3.1,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-4.12,vc_responsive
DSC_01952

Why Smak

Czy tylko wysoko sklepione podniebienia mają ten rodzaj uważności, który pozwala czytać smaki, oddzielać je od siebie, grupować, rozkodowywać, nazywać i przypisywać im większą głębię? Odkryjmy wspólnie smak według WHY THAI.

 

Doświadczenie posiłku jest całością składającą się z odrębnych mniejszych części. Jedną z nich jest smak, ale nieodłączna jest jeszcze tekstura i najwcześniejszy element – zapach, który ogarnia mózg, zwoje i neurony oraz ślinianki.

 

Smaki zawsze poprzedzane są zapachami. Fala skojarzeń jest jak szybka projekcja – trudno wyodrębnić poszczególne elementy. Okoliczności, pejzaż, atmosfera, a nawet towarzystwo, w jakim jesteśmy. To wszystko składa się na nieobiektywne zjawisko smaku. Obiektywna postać możliwa jest chyba tylko w warunkach laboratoryjnych albo w samotności… Egzotyczne jedzenie to namiastka wyprawy w dalekie kraje. Każda potrawa jest zamkniętą kompozycją – bez przewodnika utracimy opowieść. W podróż po świecie smaku udaliśmy się więc z doświadczonymi czarodziejami. Tylko oni mogli odkryć przed nami najdrobniejsze niuanse i rozłożenie akcentów. Dania przygotowywane przez szefów kuchni restauracji WHY THAI Poznań i WHY THAI Warszawa – Macieja Bartkowiaka i Ongarda Yordthonga – to przestrzenne konstrukcje ze zrównoważonymi proporcjami doznań. Sposób, w jaki wydobywają poszczególne aromaty rozbudza ciekawość i zapada w pamięć. Słodki, kwaśny, słony, i ostry – bez tej pikantnej szczypty trudno sobie wyobrazić świat azjatyckich smaków.

 

OSTRY Ongarda Yordthonga / autor dania
Hoi Malengphu ob Horhapha kab Namjim Samrod
Pół kilo duńskich muli przygotowywanych na woku z trawą cytrynową, chilli, szalotką i tajską bazylią. Sos na bazie chilli, soku z limonki, sosu rybnego, mięty, kolendry.

 

DSC_0181ok

 


SŁODKI Macieja Bartkowiaka / autor dania

Wun ktathi kab chochalat ped kab horhapha/thai style petite four
Pianka z mleka kokosowego, gorzka czekolada z chilli, tajska bazylia.

 

DSC_9913ok

 


KWAŚNY Ongarda Yordthonga / autor dania
Neauyang kab pad Thaw Fakyam hed Fang kab plik kab sos makham
Grillowana polędwica wołowa, fasola szparagowa, grzyby słomiane, chilli.
Lekko kwaskowy sos z tamaryndowca.

 

DSC_0219ok

 


SŁONY Macieja Bartkowiaka / autor dania

Tohoo Thood kab sos makham phukche farang
Tofu marynowane w sosie sojowym i occie ryżowym, ogórek, melon,
pomidor koktajlowy, kolendra. Słono-kwaskowy sos z tamaryndowca.

 

DSC_9990ok

 


4 SMAKI WHY THAI Macieja Bartkowiaka / autor dania
Zupa z dorszem
słony – sos rybny
ostry – czerwona pasta curry
kwaśny – tamaryndowiec
słodki – pomarańcza

DSC_9992ok 2

 


Restauracje WHY THAI
ul. Kramarska 7, Poznań
ul. Wiejska 13, Warszawa
whythai.pl

znajdź całość TUU