Top
Wdech wydech – TUU
fade
392
single,single-post,postid-392,single-format-standard,eltd-core-1.0,flow-ver-1.3.1,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-4.12,vc_responsive
mycka-joga-www-2

Wdech wydech

Nawykowo wszyscy mamy skłonność do rozpraszania się i częstej zmiany obiektu naszej uwagi. Natomiast w praktyce jogi niezwykle istotnym elementem jest skupienie. A zatem skoncentrujmy się teraz na jodze i doświadczeniach osób, które żyją nią na co dzień.

 

 

Julia Durkiewicz
Na jodze zostajesz sam ze sobą i poczuciem swojego ciała. Joga bardzo szybko pokazuje wszystkie nasze ograniczenia. Jeśli trafisz do miejsca, w którym ktoś uświadomi Ci, że są one naturalne i każdy z nas jakieś ma – zaczynasz pokornieć i otwierasz się na to, aby głębiej wejrzeć w siebie i zrozumieć psychosomatykę. Nagle może okazać się, że towarzyszący Ci ból nie musi być wynikiem przeciążenia czy urazu, lecz prawdopodobnie odzwierciedla nagromadzone napięcia nie tylko fizyczne, ale również psychiczne, które powodują, że Twoje ciało niedomaga.
Podejścia do jogi mogą być naprawdę bardzo różne. Z jednej strony można praktykować jogę czysto fizycznie, dla usprawnienia ciała lub na potrzeby zrobienia sobie ładnych zdjęć w wymagającej asanie. Z drugiej – istnieją rodzaje jogi, w których koncepcja guru jest bardzo wyeksponowana. Wszystko jest kwestią znalezienia tego, co nam najbardziej odpowiada. Jeśli ktoś chce podążać za guru, to niech to robi. Dla mnie duchowość wynikająca z jogi polega na tym, że umiemy być ze sobą, spojrzeć na siebie i nasze otoczenie z dystansem oraz akceptacją. Z kolei aspekt fizyczny jogi jest po to, żebyśmy sprawnie funkcjonowali na co dzień. Żebym budząc się rano, nie musiała z trudem wstać się z łóżka, a po dniu, który przyjdzie mi spędzić w pozycji siedzącej, nie czuła się zamknięta, przygarbiona i obolała. Dla mnie jednym z najważniejszych aspektów jogi jest relaksacja. Kiedy zaczynałam prowadzić zajęcia, bardzo wiele osób uciekało z relaksu, bo było to dla nich coś zupełnie odjechanego. Z czasem zaczęły do mnie docierać prośby o wydłużenie tego elementu zajęć. Do nowego grafiku wprowadzamy joga nidrę – tzw. jogę snu, w której mamy czas na poczucie każdej części ciała i na świadome rozluźnienie, ta forma relaksacji będzie się odbywała przy dźwiękach mis tybetańskich, których brzmienie doskonale harmonizuje z ciałem. Mamy tak mało czasu, który możemy poświęcić tylko sobie, a chwila zatrzymania się daje naprawdę wiele na kolejne godziny i dni. To zatrzymanie się, bycie tu i teraz, jest chyba najpiękniejszą stroną jogi.

 

Dom Kultury Jogi
ul. Nowowiejskiego 3/4, Poznań
domkulturyjogi.pl

 

 


 

 

Beata Mrugalska

Ajurweda i joga to dwie siostry wywodzące się z wed staroindyjskich. Ayus oznacza życie, weda to wiedza. Zachodnie społeczeństwa są nastawione na zewnętrzne wartości. Jeśli boli Cię ząb, bierzesz tabletkę i przestajesz odczuwać dyskomfort. Boli Cię głowa, nie dociekasz dlaczego, tylko znów sięgasz po tabletkę. Oczekujesz szybkiej pomocy na zewnątrz, ale nie bardzo masz chęć, by zmieniać swoje nawyki i przyzwyczajenia i włożyć w to choć trochę wysiłku. Ajurweda pozwala Ci zrozumieć, co jest przyczyną tych dolegliwości, ponieważ jest najbardziej logiczną i holistyczną wiedzą o człowieku, jaka jest dostępna. Jest pierwszym znanym przekazem w historii ludzkości. Zawiera ogrom informacji z różnych dziedzin życia. Studiując ją i wprowadzając do swojego życia, zaczynasz bardziej rozumieć swoje ciało, rozpoznawać, co Ci służy, a co szkodzi. Korzystasz ze swojej inteligencji i uczysz się po prostu żyć w równowadze. Wracając do asan, nie są one wykonywane po to, aby uzyskać jakiś efekt zewnętrzny, choć można czasami odnieść takie wrażenie. Oprócz usprawniania ciała, budowania siły i elastyczności są one narzędziem do wglądu, do poznania samego siebie. Kiedy pozostajesz w pozycji (asanie) przez dłuższy czas, często odczuwasz dyskomfort, ale z czasem pokonujesz niewygody, akceptujesz wszystko, co się dzieje, obserwujesz, doświadczasz. Tak samo jest w życiu. Łatwiej Ci odnaleźć się w trudnych sytuacjach, łatwiej o akceptację i zadowolenie bez specjalnego powodu. W asanie odnajdujesz oddech. Kiedy zaczynasz kontrolować swój oddech, zaczynasz kontrolować swój umysł. Kiedy masz wydłużony i spokojny oddech, Twój umysł również naturalnie się uspokaja. Praktykując jogę, nie potrzebujesz wsparcia na zewnątrz, znajdujesz siłę w sobie. Najważniejsza jest praktyka własna. Chcemy uzyskać jakiś efekt, ale bez wprowadzania zmiany. Jeśli chcesz coś zmienić, to po prostu to zrób. Największym przeciwwskazaniem do jogi jest lenistwo.

 

TOYOGA
ul. Krasińskiego 20, Chodzież
fb.com/rownowagatoyoga

 

 


 

 

Mateusz Deker

Mój nauczyciel z Indii – Sharath, zawsze powtarza, żeby nie robić z praktyki jogi czegoś niezwykłego. Czegoś, na co poświęcam wyznaczony „święty czas” i ekscytuję się tym, że praktykuję jogę. Najlepsze podejście do jogi jest wówczas, kiedy jest po prostu regularną codzienną, rutynową praktyką. Oczywiście joga to nie tylko asany. To również sposób postępowania zgodnie ze wskazówkami etycznymi (yamy, nijamy). Praktyka asan jest tylko malutkim wycinkiem samej jogi, choć często sprowadza się jogę tylko do tych pozycji – i to je najczęściej widzimy w czasopismach czy na filmikach. Asany są jedynie narzędziem do osiągnięcia celów założonych przez jogę. Całością jest joga jako praktyka etyczno-moralna.
Większość osób przychodzących po raz pierwszy na jogę zainteresowanych jest jej fizyczną stroną. Myślą: trochę się porozciągam, trochę poćwiczę, poprawię swoją kondycję fizyczną. Na początku przeważnie traktują jogę jako rodzaj sportu albo rehabilitacji. Jeżeli ktoś zostaje na tym etapie, to, jak zauważyłem, w pewnym momencie praktyka się kończy i pojawia się coś nowego. Jednak jeśli praktyka zaczyna być regularna, wtedy coś się zmienia. Zaczynamy inaczej postrzegać naszą codzienność i przyzwyczajenia.

 

Yoga Academy
św. Marcin 31/1a, Poznań
yogaacademy.pl

 

 

znajdź całość TUU