Top
Każda kropla ma znaczenie – TUU
fade
1507
single,single-post,postid-1507,single-format-standard,eltd-core-1.0,flow-ver-1.3.1,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-4.12,vc_responsive
Screenshot 2022-12-23 at 11.46.41

Każda kropla ma znaczenie

Ziemia moim ciałem

Woda moją krwią

Powietrze oddechem

Ogień siłą Mą

 

Cztery żywioły. Cztery Moce. Dają życie i jednocześnie je odbierają. Są niezbędnym elementem naturalnego cyklu życia. Bez nich nie byli byśmy tu, gdzie jesteśmy. Bez nich nie będzie nas w przyszłości. 

O mocy wody słów kilka.

Woda jest jednym z żywiołów, w którym rozwija się życie – wody płodowe dają nam ochronę przez cały okres ciąży. Woda jest też składnikiem każdej komórki tworzącej organizmy żywe. Nasz organizm składa się z wody od 75% (u noworodków) do 55% (u osób starszych), ale bez wody pitnej przeżyjemy zaledwie kilka dni.

Bez wody nie wyprodukujemy jedzenia, nie umyjemy się, nie wypierzemy ubrań. Często nie zdajemy sobie sprawy, że Polska jest krajem o ograniczonych zasobach wody słodkiej. Czyli takiej, która warunkuje nasze przeżycie.

Górski potok czy leniwa nizinna rzeka są miejscami, w otoczeniu których odpoczywamy, możemy się odprężyć. Dostrzegamy to, czego na co dzień nie widzimy. A musimy wiedzieć, że rzeki, małe cieki, jeziora czy stawy są zasilane przede wszystkim wodami gruntowymi. Czyli tymi, które w czasie deszczu przenikną głębiej.

Występująca od kilkunastu lat zmiana charakteru opadów deszczu (na rzadkie, ale bardzo intensywne) powoduje susze, które coraz częściej nawiedzają nasz kraj. W miastach jest upalnie, w lasach ogłaszane są alarmy pożarowe, a rolnicy tracą uprawy. A kiedy już spadnie deszcz, to wielokrotnie podtapia nieruchomości, zalewa piwnice, niszczy infrastrukturę. Nie wspomnę już o szkodach wyrządzanych przez wezbrane rzeki czy małe cieki wodne, które dosłownie w godzinę zmieniają się w rwące potoki niszczące wszystko, co stanie na ich drodze.

Moc wody jest ogromna ‒ zarówno jej niedobór, jak i nadmiar oddziałuje na nas negatywnie.

Co mogę zrobić?

‒ codziennie oszczędzać wodę: brać szybki prysznic lub kąpać się w niewielkiej ilości wody;

‒ warzywa i owoce opłukiwać szybko. Każda kropla ma znaczenie!

‒ podczas prania korzystać z krótkich programów;

‒ zimą odgarniać śnieg z chodnika na trawnik lub pod drzewa;

‒ wody z rynien rozprowadzać po ziemi.

Świadomość związku codziennego życia ze środowiskiem jest podstawowym działaniem determinującym zmiany naszych nawyków czy przyzwyczajeń. Nasze codzienne wybory i praktyki istotnie wpływają na ilość oraz jakość wody. Nie mamy jej za wiele, a przecież chcemy zostawić świat przyszłym pokoleniom w stanie nie gorszym, niż sami otrzymaliśmy. Zadbajmy o to.

___

tekst: Michał Walkowiak

ilustracje: Michalina Nowacka

opieka artystyczna: prof. Krzysztof Molenda Piotr Marzol
okładka: Olga Korcz, Piotr Marzol projekt oraz skład: Piotr Marzol
ilustracje oraz koncepcje graficzne: Michalina Nowacka, Marta Jaśkowiak, Weronika Kalemba, Maciej Waleszczyk, Helena Malczewska, Olga Korcz, Patrycja Walczak, Gabriela Patro, Kasia Wit

znajdź całość TUU