Top
Pełna Moc – TUU
fade
1510
single,single-post,postid-1510,single-format-standard,eltd-core-1.0,flow-ver-1.3.1,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-4.12,vc_responsive
Screenshot 2022-12-23 at 12.03.09

Pełna Moc

PEŁNA MOC

 

Czasami, aby ruszyć z miejsca, potrzebujemy pomocy kogoś, kto sam przeszedł trudną drogę „zaczynania od nowa”. W tym numerze zmieniamy apatię w energię, a o wsparcie poprosiliśmy Mariannę Szeib-Simon, założycielkę kobiecego networku Face to Face, trenerkę rozwoju osobistego, autorkę podcastu Women Empowerment School.

 

Oto 10 punktów przygotowanych przez Mariannę, które pomogą pokonać paraliżujący strach i zmienić lęk przed porażką w determinację potrzebną do osiągania ambitnych celów. Ambitnych, czyli takich, których jeszcze nigdy nie osiągnęliśmy.

 

  • Zacznij, nawet jeśli nie masz pojęcia, czy to się uda

Zawodowe przekwalifikowanie to ten moment w życiu, kiedy gwiazdy są ci przychylne, kiedy mówisz „wystarczy” i zaczynasz wszystko od nowa. Moment, w którym konfrontujesz się z twoimi najbardziej niezwykłymi marzeniami i najskrytszymi lękami. Kiedy zadajesz sobie pytanie:  ”Czy wierzę w siebie? Jakie jest moje powołanie, moje miejsce? Co daje mi radość i głęboką satysfakcję? Czy mam odwagę spojrzeć sobie w twarz, poczuć się bezbronnym/bezbronną, powiedzieć otaczającym mnie ludziom: Rzucam to, zaczynam od nowa?” Jak wyglądałoby twoje życie, gdybyś naprawdę kochał/kochała budzić się w każdy poniedziałek rano i w ten sposób zaczynać tydzień? Po prostu zacznij, od pierwszego kroku który nasuwa Ci się na myśl. Nie musisz znać wszystkich kolejnych, odkryjesz je w trakcie drogi.

  • „Nie mam czasu” – to myśl, która blokuje twoje działania

Ta myśl, która wydaje się zupełnie niewinna, jest jednak paraliżująca, gdy trzeba zacząć działać lub rozpocząć coś nowego. Jej klątwą jest fakt, że pcha cię do życia w trybie autopilota, rutynowego odtwarzania życia takiego, jakie znasz dotychczas. Gdy nie masz czasu do stracenia, nie masz go również do innowacji, ani do robienia rzeczy po raz pierwszy, co jest podstawą przedsiębiorczości ‒ tzw. test&learn. Jeśli nie poświęcisz czasu na stworzenie życia, o jakim marzysz, spędzisz dużo czasu, żyjąc życiem, którego nie lubisz.

  • Pewnością siebie nie jest świadomość, że zawsze otrzymasz odpowiedź „tak”, ale świadomość, że możesz otrzymać odpowiedź „nie” bez zniechęcenia się do działania

Przedsiębiorczość ‒ to wyjście do świata ze swoją ofertą i zaakceptowanie, że nie zadowoli ona wszystkich. To nauka składania ofert i czasem odmowy prosto w twarz. Zwłaszcza na początku podróży nowego życia twojej firmy, kiedy jesteś jeszcze „niewidzialny i nieznany”. Twoja zdolność do przejścia przez ten okres, gdy jesteś jedyną osobą, która zna swoją wartość, będzie miała decydujące znaczenie dla twojego przyszłego sukcesu. Czego się boisz, słysząc „nie”? Co przez to rozumiesz? Jakie emocje to w tobie budzi? Upokorzenie? Strach przed odrzuceniem? Bezsilność? Co by było, gdybyś wiedział, że „nie” nigdy nie jest definitywnym „nie”? Musisz tylko zagłębić się w to, co się za tym kryje. Gdybyś miał/miała odwagę zapytać ‒ dlaczego „nie”? Czy to zła cena? Czy to zły czas? Czy to potrzeba zaufania? Gdybyś przestał/przestała kwestionować własną wartość, miałbyś/miałabyś w głowie więcej miejsca na kwestionowanie swoich działań i umiejętność ich odpowiedniego modyfikowania.

  • Możesz, bo tak zadecydowałeś/zdecydowałaś

Co by było, gdybyś któregoś dnia w tygodniu zrobił/zrobiła test: wstając z łóżka, robisz tylko to, na co masz ochotę… dla przyjemności, a nie z obowiązku. Jak wyglądałby ten dzień? Z kim zjadłbyś/zjadłabyś lunch? Do kogo napisałbyś/napisałabyś e-maile? Na jaką aktywność poświęciłbyś/poświęciłabyś najwięcej czasu? A w twojej firmie, jaka część twoich obowiązków powodowałaby, że najbardziej “wibrujesz”? Świadomość, że możesz wybrać, co zrobić ze swoim dniem, jest dla niektórych dziwną myślą. “Pozwalam sobie pokochać swój dzień, znajduję w nim trochę zabawy i czuję, jak rośnie we mnie energia zwana MOTYWACJĄ. Przyjemność i motywacja są jak siostry bliźniaczki. Przechodzą przez życie ramię w ramię. Wypróbuj sam/sama i podziel się swoimi doświadczeniami. Wiele rzeczy, które naprawdę mają znaczenie w życiu, powstaje z myśli „MOGĘ, bo tak postanowiłem/postanowiłam” i to zdanie zmienia punkt ciężkości w życiu, to ty stawiasz siebie samego w centrum akcji.

  • Naucz się tworzyć niezwykłe życie poprzez zwykłe działania

Spójrzmy prawdzie w oczy – uwielbiamy zwlekać. Uwielbiamy odkładać na później właśnie to, co najbardziej zasługuje na naszą uwagę, gdyż zbliża nas do życia, jakie chcemy mieć. „Zapisałeś się na to szkolenie? Zrobię to później. Skontaktowałeś się z tym nowym klientem? Później. Zarejestrowałeś swoją firmę – to może poczekać”.

Często naszą najlepszą wymówką są ograniczające myśli typu „nie mogę”, „nie wiem jak” lub „inni pomyśleli o tym przede mną”. Zatrzymajmy się na tym pytaniu: kiedy zaczniesz zasługiwać na to drugie życie, to które zaczyna się, gdy zrobisz już wszystko to, co musisz? Życie, które chcesz mieć, jest nie tylko dla ludzi z supermocami. Jest zarezerwowane dla tych, którzy nie zwlekają, a ich działanie jest systematyczne. To właśnie w najzwyklejszych codziennych czynnościach ukryta jest twoja zdolność do kreowania życia, o jakim marzysz. Oczywiście potrzebujesz kierunku, konsekwencji i motywacji, żeby w tym wytrwać. Oto twoja moc.

  • Za każdym razem, gdy masz ochotę zareagować w ten sam stary sposób, zapytaj siebie, czy tego właśnie chcesz dla swojej przyszłości

Kiedy zrozumiesz, że nie możesz się cofnąć, całą uwagę zaczniesz poświęcać na poszukiwaniach najlepszego sposobu, by iść naprzód. Jak to zrobić, żeby nie kręcić się w kółko, lecz iść przed siebie? Ucząc się nowego sposobu patrzenia na świat.

Kiedy się uczysz, twoja wiedza wzrasta. Wraz ze wzrostem twojej wiedzy rośnie twoja samoocena. A kiedy wzrasta twoja samoocena, wzrasta również wartość, którą możesz zaoferować innym i czyni twoje życie bardziej wartościowym. Nigdy nie przestawaj poszerzać swoich horyzontów.

  • Niech twoje lęki współistnieją z twoimi dążeniami

 Na każdej drodze do ambitnego celu (takiego, jakiego nigdy wcześniej nie osiągnąłeś/osiągnęłaś) istnieje ryzyko porażki. Czy jesteś w stanie stanąć z nią twarzą w twarz? W każdym życiu, nawet najszczęśliwszym, są chwile smutku. Nasza największa mądrość kryje się w akceptacji tego dualizmu i świadomości, że żaden z jego elementów nie jest definitywny. Dzisiaj może miałeś/miałaś jeden z tych momentów zwątpienia. „Czy warto? Czy będę w stanie to zrobić? Czy to właściwy wybór?”. Ta chwila, tak nieprzyjemna do przeżycia, jest właśnie po to, by sprawdzić twoją motywację.

  • Przestań udawać, że jesteś kimś, kim nie jesteś

“People pleaser”– „ten, który chce podobać się innym”, to najpopularniejsza strategia unikania ODRZUCENIA. Innymi słowy, wolimy przebierać się za kogoś, kim nie jesteśmy, aby nie zawieść drugiej osoby. To tak, jakbyśmy zaczynali od spostrzeżenia, że bycie sobą nie wystarczy. Ile energii marnujesz, aby udowodnić, że jesteś “pingwinem”, myśląc, że dokładnie tego oczekuje od ciebie druga osoba? A dokąd podążasz tym sposobem? Czy jesteś tam, gdzie chciałeś/chciałaś? Czy jesteś usatysfakcjonowany/usatysfakcjonowana i spełniony/spełniona, robiąc to? Jest duża szansa, że w głębi serca zabrzmi wewnętrzny głos mówiący: „jeśli będziesz kontynuować, twoje prawdziwe życie przejdzie bokiem”. Czas posłuchać tego głosu i zobaczyć, co się za nim kryje…

  • Żeby przyciągnąć nowe możliwości, musisz się skupić na swoich celach

Kiedy nie udaje nam się osiągnąć celu, często go zmieniamy, zmniejszamy, zniechęcamy się, zaczynamy wątpić w siebie. Co by było, gdybyś miał/miała całkowitą pewność, że potrafisz go osiągnąć? A jeśli to tylko kwestia czasu? Jesteś już prawie u końca podróży, po prostu nie możesz tracić koncentracji. Musisz tylko wytrwać, zadawać sobie pytanie, jak się tam dostać? Jakie działania musisz podjąć? Dzięki koncentracji na celu kontynuujesz pomimo wszelkich wątpliwości, zaczynasz doświadczać płynności, otwierających się przed tobą możliwości, ludzi przychodzących do ciebie spontanicznie i bez żadnego wysiłku z twojej strony. To jest nagroda za twoją konsekwencję. Nie spuszczaj wzroku z celu.

  • Twój potencjał jest zawsze większy niż twój problem

Kiedy życie stawia na swojej drodze przeciwności, powinieneś wiedzieć w głębi duszy, że dzieje się tak dlatego, że będziesz w stanie je przezwyciężyć. Masz w sobie wszystko, czego potrzebujesz. Wszystko, co nam się przydarza, dzieje się, aby dać nam możliwość pójścia do przodu, zrozumienia, nauki, rozwoju. Często odczuwamy pokusę, by zamknąć się w roli „biednego ja”, mentalności ofiary, „dlaczego to przytrafia się tylko mnie, a nie innym?”. Twoja siła rośnie stopniowo przez całe życie, gdy znajdujesz rozwiązania dla swoich problemów. Gdy pojawia się problem, pomocnym może być odpowiedzenie sobie na to pytanie „a gdybym wiedział, co robić?”

Julita, tutaj są wszystkie osoby. Już nie wiem, czy to ma być w 1 os. lmn., 2 os. lp, czy 1?

Cała wypowiedź powinna być skierowana do jednego odbiorcy, najlepiej w 2. os.lp. I tak zmeniam

 

___

tekst: Marianna Szeib-Simon

ilustracje: Zuzanna Tokarska

znajdź całość TUU