Top
Za co nam wstyd – TUU
fade
446
single,single-post,postid-446,single-format-standard,eltd-core-1.0,flow-ver-1.3.1,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-4.12,vc_responsive
w-osy mamut

Za co nam wstyd

Trudno jest dziś znaleźć kobietę, która pozwala, aby jej włosy rosły tak, jak pragnęłaby natura. Włosy na kobiecej głowie w znacznym stopniu wpływają na atrakcyjność. Piękne, bujne, zdrowe i zadbane, świadczą o zdrowiu ich właścicielki. Na marginesie, odmienna sytuacja dotyczy mężczyzn – pan pozbawiony włosów dla większości kobiet nie jest mniej atrakcyjny niż mężczyzna z bujną czupryną, ale o tym przy innej okazji.

 

Nie ulega wątpliwości, że włosy, jak żaden inny kobiecy atrybut, zachęcają do eksperymentowania, co nierzadko kończy się mniej lub bardziej uzasadnionym płaczem – ach ci fryzjerzy. Teraz jednak nie o bujnych włosach na głowie, ale o zbędnych włosach w innych okolicach ciała. Włosy na nogach, nadal tolerowane u mężczyzn, u kobiet kojarzą się współcześnie negatywnie. Włosy w okolicy intymnej w przeszłości świadczyły o dojrzałości i zdolności do wydawania potomstwa. Obecnie, gdy dojrzałość emocjonalna nie do końca koreluje z rozwojem fizycznym, ważniejszy w tym aspekcie jest właśnie rozwój emocjonalny. Współczesny kanon piękna kobiecego ciała to między innymi gładka i aksamitna skóra. Stąd większość kobiet wiele czasu poświęca na usuwanie niepożądanego owłosiena, nie zważając na towarzyszący temu rytuałowi ból. Jedne mają z tym mniejszy problem, inne, z uwagi na szczodrą dla nich naturę, znacznie większy. Kobiety z ciemną karnacją, typową dla rejonów śródziemnomorskich, muszą się zmierzyć z owłosieniem na pośladkach czy górnej, wewnętrznej części ud, a to nie do końca akceptowana norma. I dlatego sensowne staje się sięgnięcie po technologie XXI wieku: depilacja laserowa to dziś jeden z nielicznych zabiegów laserowych, który stał się złotym standardem medycyny estetycznej, zapewniającym zadowolenie u ponad 90% osób poddających się zabiegowi. Oczywiście pod warunkiem prawidłowo i starannie wykonanego zabiegu, czyli przy użyciu rekomendowanego, sprawdzonego laseru, a także z udziałem wyszkolonego personelu.

 

Obecnie najefektywniejszymi laserami do usuwania niepożądanego owłosienia wydają się diodowe i aleksandrytowe lub połączenie trzech w jednym (Alma). Jedynym miejscem w Polsce, w którym można wybrać jeden z dwóch najnowocześniejszych laserów do usuwania włosów jest nasza klinika (posiadamy zarówno laser Palomar Vectus, jak i pierwszy w Polsce, najnowszy Light Sheer Infinity).
Efektem prawidłowo wykonanej depilacji laserowej jest nie tylko długotrwała redukcja owłosienia w danej partii skóry, ale także poprawa jej struktury i wyglądu. Zmniejsza się tendencja do wrastania włosów, a skóra w okolicach pach czy bikini z czasem przestaje się odróżniać od skóry ramion czy ud – traci tendencję do hiperpigmentacji, a w przypadku nóg, zmniejsza się rogowacenie okołomieszkowe. Niestety, nie od dziś wiadomo, że piękno boli – nie odkryto dotychczas sposobu na w pełni komfortowy zabieg laserowej depilacji. Dyskomfort można na szczęście znacznie ograniczyć przez nadmuch schłodzonego do ujemnych temperatur powietrza, znieczulenie anestetykiem zewnętrznym czy zassanie skóry w trakcie zabiegu. Nawet najwrażliwsza na ból kobieta jest wówczas w stanie znieść zabieg.

 

Wydaje się, że poza włosami na głowie, brwiami i rzęsami, pełniącymi funkcje ochronne, pozostałe włosy to dla człowieka typowa cecha atawistyczna: włosy pod pachami, intensyfikując zapach potu, może w okresie biegania człowieka za mamutami (lub nawet nieco wcześniej) miały znaczenie w zlokalizowaniu partnerki nawet ze znacznej odległości. Dziś, co najwyżej mogą zniechęcić do dalszej adoracji.

 

 

 

tekst:

dr n. med. Sebastian Kuczyński
Kierownik Pracowni Kosmetologii Prakty­cznej

Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu,

profesor Wyższej Szkoły Zdrowia, Urody i Edukacji.

Od ponad 10 lat prowadzi Klinikę Medycyny Estetycznej w Poznaniu.

znajdź całość TUU