Top
Kołorking Muzyczny – TUU
fade
1533
single,single-post,postid-1533,single-format-standard,eltd-core-1.0,flow-ver-1.3.1,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-4.12,vc_responsive
kolorking

Kołorking Muzyczny

KOŁORKING MUZYCZNY

Kołorking Muzyczny jest inicjatywą kulturalną realizowaną przez fundację an_ARCHE w samym centrum Poznania (ul. Św. Marcin 75 – dawny Bar Pod Kuchcikiem). Jesteśmy wolontariackim domem kultury muzycznej realizującym idee pracy u podstaw. Kołorking Muzyczny to autorska idea. Łączy w sobie niezależną przestrzeń co-workingową dostępną dla przechodniów oraz otwartą salę prób dla muzyków. Przestrzeń, która miała być tymczasową siedzibą fundacji an_ARCHE i pracownią sound-artu szybko zaczęła funkcjonować jako mały, niezależny, studencki dom kultury. Zasada Kołorkingu jest prosta: kto chce, może przyjść i poćwiczyć na instrumencie, zrobić próbę lub koncert. Kto chce, może też wejść i posłuchać próby, zapytać o wykonywaną muzykę lub po prostu popracować na komputerze czy poczytać książkę. Kołorking Muzyczny jest stworzony przez muzyków. Wielu z nas jest związanych z Akademią Muzyczną (założyciel – dr hab. Rafał Zapała, jest wykładowcą w Zakładzie Kompozycji, studenci Kompozycji Elektroakustycznej prowadzą dyżury jako gospodarze Kołorkingu – dzięki czemu jest on otwarty w ciągu dnia). Trzeba jednak podkreślić, że mimo akademickiej proweniencji bardzo aktywni są u nas twórcy innych, niezależnych środowisk muzycznych: muzyki eksperymentalnej, improwizowanej i elektronicznej oraz teoretycy muzyki. Jest to więc projekt integrujący społeczność studencką uczelni nie tylko z innymi środowiskami kulturalnymi miasta, ale też po prostu z przechodniami ul. Św. Marcin, już teraz silnie aktywując tę część miasta. 

 

Rafał Zapała mówi że „Kołorking jest eksperymentalną inicjatywą, instytucjonalnym labolatorium. Dzielnie szukamy sposobów na wyłamanie się z wszechogarniającej rzeczywistości kapitalistycznego realizmu. Zobaczymy, co z tego wyniknie…“

 

KULTURA STUDENCKA ( „Proces, a nie przedmiot” – J. Cage)

Kołorking to miejsce oddolnej, niezależnej kultury studenckiej wpisanej w tkankę centrum. Unikamy wszelkich ścisłych założeń stylistycznych i zamkniętych programów artystycznych. Istotniejszy jest dla nas proces powstawania sztuki niż gotowe, skończone realizacje – co-working muzyczny właśnie. Chcemy, by ten proces był stałym elementem centrum miasta, by poprzez duże wystawowe okno można było zobaczyć nie tylko nowe komercyjne oferty sklepów czy banków, ale również pracę artystek i artystów. Zapraszamy przechodniów, turystki, Poznaniaków do środka. Staramy się stworzyć otwartą, nowoczesną przestrzeń prezentacji prototypowych projektów, pierwszych wykonań kompozycji, eksperymentalnych spotkań muzyków i artystki innych mediów.

 

KULTURA STALE OBECNA 

Głębokim sensem istnienia Kołorkingu jest jego stała codzienna aktywność, miejsce otwarte, aktywujące, zapraszające, stale generujące dźwięki w centrum. Muzyka w centrum powinna być choćby tak samo oczywista jak propozycje komercyjne, usługowe i gastronomiczne. Dostępność – wszystkie zdarzenia, jak i nasza praca, są darmowe. Kultura stale obecna, niejako odruchowo dostępna, wręcz wychodząca na ulicę, nie schowana w instytucjach, zamkniętych salach prób, piwnicach i garażach, nie tylko wieczorami, ale również w ciągu dnia – to najgłębszy sens istnienia naszej inicjatywy. 

 

EKOLOGIA SŁUCHANIA

Naszym założeniem jest też swoista kultura słuchania i ekologia głośności prezentowanej muzyki. Programowo nie używamy scenicznego nagłośnienia, gramy maksymalnie na poziomie instrumentów akustycznych. Odpowiedzialnie bierzemy pod uwagę fakt, że działamy w centrum miasta, którego nie chcemy akustycznie zaśmiecać. Szczególne znaczenie ma dla nas ta niezwykła lokalizacja w sercu miasta: bezpośrednie sąsiedztwo Akademii Muzycznej, CK Zamek, innych uczelni oraz po prostu przechodniów na ulicy Św. Marcin.

 

DZIAŁALNOŚĆ

Niezwykła liczba wolontaryjnych wydarzeń okołomuzycznych zwróciła już uwagę środowiska muzycznego całego kraju, również socjologów i badaczy społecznych, którzy zauważyli w nim przejaw nowych tendencji organizowania się społeczności, „nowego trybalizmu“, poszukiwania pozainstytucjonalnych platform komunikacji, budowania nowych kolektywów wyłamujących się ze sztywnych mechanizmów rynkowych (również tych związanych z rynkiem sztuki). Nasze wydarzenia najlepiej obserwować na fejsbookowym profilu.

znajdź całość TUU